Internetowy serwis Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. prof. Henryka Leśniaka przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach
 

Świdowiec

krótka relacja


     W najdłuższy weekend 'nowoczesnej' Europy SK PTT wybrało się pod przewodnictwem Darka Dyląga (przewodnika tatrzańskiego i beskidzkiego) w mało znany rejon ukraińskich Karpat Wschodnich - grupę Świdowca, leżącą na Zakarpaciu, między Gorganami a Czarnohorą. Najwyższy szczyt nazywa się Bliźnica i wznosi się 1880 metrów ponad poziom Morza Czarnego. Dotrzeć w te góry można np. wsiadając o godz. 21:50 w autobus z Krakowa do Lwowa, nazajutrz przesiąść się do autobusu do Stanisławowa (Iwanofrankiwsk), a następnie wynajętym mikrobusem przerzucić się na drugą stronę głównego grzbietu Karpat do Rachowa i wzdłuż doliny Cisy (kolejnym kursowym transportem) dotrzeć późnym popołudniem do miejscowości Kobylecka Polana w dolinie Szopurki.
     Zrealizowany program przejścia Świdowca z zachodu na wschód przedstawiał się następująco: [28.4.] dolina Skrajnej Szopurki (noc pod namiotami) - [29.4.] Apecka (1511 m; przelotny deszcz) - Pliesko (1312 m; noc w szałasie pasterskim) - [30.4.] Pliesko (deszczowy dzień w szałasie, suszenie) - [1.5.] Tempa (1634 m) - Ungarjaska (1707 m; noc w namiotach na grzbiecie) - [2.5.] Dogjaska (1761 m) - Trojaska (1707 m) - Apszyniec - Bliźnica (1880 m; noc w szałasach na bocznym ramieniu Małej Bliźnicy) - [3.5.] zejście do Kwasów przez Starą (1471 m).
     Jedyny pociąg z Kwasów do Lwowa odjeżdżał o godz. 2:50 4. maja i ten właśnie dzień poświęcono na zwiedzanie lwowskiej starówki. M.in.: obiad w kawiarni 'Dana', katedra łacińska, kaplica Boimów, katedra ormiańska, obydwa arsenały: miejski i królewski, klasztor Dominikanów, cerkiew wołoska, opera, bazar... Autobus powrotny do Krakowa odjechał z Dworca Stryjskiego o godz. 22:00. Po przeczekaniu dwóch godzin na granicy przybył do Krakowa o piątej rano. I to by było na tyle. Najbliższe plany? To m.in. obóz wędrowny SK PTT w rumuńskich Fogaraszach i Piatra Craiului.


Na Apeckiej (1511) Zwornik w stronę Okola Pod Ungarjaską (1707) Na bocznym ramieniu Małej Bliźnicy
Na Apeckiej
W stronę Okola
Pod Ungarjaską
Pod Bliźnicą
W zejściu z Tempej Kaplica Boimów we Lwowie Dogjaska (1761) Pod Trojaską (1707)
Pod Tempą
Lwów
Dogjaska
Pod Trojaską

tekst: Joanna Jasnorzewska

foto: Agata Maniecka i Jakub Mendel

adiustacja: Dariusz Dyląg